60 vs 72

60 vs 72 ogniw - które moduły fotowoltaiczne są lepsze?

Daniel Kowalczyk

Jaka jest różnica między 60-ogniwowymi a 72-ogniwowymi panelami słonecznymi?

Podsumowanie: moduły 72 komórkowe są o około 30 cm wyższe, a ich montaż w instalacjach na większą skalę kosztuje nieco mniej. Jednak zarówno 60-komórkowe, jak i 72-komórkowe panele wykorzystują tę samą technologię ogniw i mieszczą w tej samej cenie patrząc z perspektywy kosztu za wat. Każdą z tych opcji można zastosować w instalacjach domowych - idealny wybór zależy od układu macierzy i ograniczeń miejsca, w którym montujesz system.

Różnica między 60-ogniwowymi a 72-ogniwowymi panelami słonecznymi jest prosta: panele 72-ogniwowe są o 30 cm wyższe i zawierają 12 dodatkowych ogniw słonecznych.

Jeśli wydaje się to zbyt oczywiste, obiecuję wam: to prawie wszystko. Ale jest powód, dla którego poświęcamy miejsce na artykuły tak prostemu tematowi. W zeszłym tygodniu projektowałem system dla odbiorcy indywidualnego, kiedy Klientka zapytała mnie czy też stwierdziła pytająco: „Nie mogę używać 72-komórkowych paneli w domu, prawda?" Z jakiegoś powodu miała wrażenie, że 72-komórkowe panele są przeznaczone wyłącznie do użytku komercyjnego. Nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. 

Skąd się to wzięło? Zdałem sobie sprawę, że przeczytała kilka artykułów online, aby pomóc podjąć decyzję, którego rozmiaru panelu użyć. Okazuje się, że jeden z autorów twierdził, że 72-komorowe panele są przeznaczone wyłącznie do użytku komercyjnego i wymagają specjalnego sprzętu i dodatkowej pracy do zainstalowania. żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdą.

Napisałem więc ten artykuł, aby pomóc w ustaleniu porządku.

Obalenie mitów o panelach 72-komórkowych

Wielkim mitem krążącym po Internecie jest to, że 72-komórkowe panele nie są przeznaczone do użytku domowego.

To po prostu nieprawda. Co raz większa ilość wszystkich systemów domowych, które projektujemy w powerGO, jest oparta o panele 72-komorowe.

To prawda, że instalacje komercyjne skłaniają się ku panelom 72-komórkowym. Wymagają mniej szyny, mniej połączeń elektrycznych i mniej zacisków do zabezpieczenia na miejscu. Oznacza to, że panele 72-komorowe są tańsze w instalacji na dużą skalę.

Ale nie widzę powodu, dla którego klienci indywidualni nie mogą uzyskać takich samych korzyści z 72-ogniwowego panelu słonecznego.

Czy panele 72-komórkowe są trudniejsze do zainstalowania?

Przeczytałem również, że trudniej jest zainstalować 72-komórkowe panele. Ta obawa jest nieco przesadzona.

Tak, 72-ogniwowe panele słoneczne są nieco większe i cięższe. Ale i tak zwykle potrzeba dwóch osób, aby przenieść i ustawić panel słoneczny, niezależnie od wielkości. Ponieważ w zespole instalacyjnym są zwykle 2-3 osoby, znalezienie sposobu na przeniesienie paneli nie stanowi większego problemu. Każda ekipa będzie w stanie poradzić sobie z większym panelem.

Chociaż praca może być nieco bardziej obciążająca fizycznie, instalacja zwykle zajmuje mniej czasu. Ponieważ system zawiera mniej paneli, poświęcisz mniej czasu na wykonywanie połączeń elektrycznych i mocowań.

Nie musisz też kupować mocniejszych konstrukcji, aby obsługiwać większe panele. Konstrukcje na panele słoneczne są uniwersalne.  Rozmiar wybranego panelu nie ograniczy opcji montażu. Chociaż można kupić grubszą szynę, zalecamy tę opcję tylko w celu zapewnienia silniejszego fundamentu w obszarach zagrożonych huraganami, silnym śniegiem i innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Nie musisz wydawać więcej na „konstrukcję do ​​dużych obciążeń”, aby wesprzeć cięższe 72-komorowe panele (co jest bardzo częstym błędnym przekonaniem). Standardowe opcje będą działać dobrze.

W rzeczywistości w większości przypadków 72-komorowe panele faktycznie pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze na konstrukcji. Moduły są montowane z szynami biegnącymi wzdłuż szerokości panelu. Ponieważ panele 72-komorowe mają taką samą szerokość jak panele 60-komorowe (około 1 m szerokości), wymagają takiej samej ilości materiału konstrukcyjnego, aby pozyskać więcej energii słonecznej.

Kiedy wybrać panele 60-komórkowe vs. 72-komórkowe

Jeśli jedyną różnicą między 60 i 72-ogniwowymi panelami słonecznymi jest ich rozmiar, to jak wybierasz jeden z nich?

Ostatecznym czynnikiem decydującym jest wartość panela, mierzona kosztem na wat (PLN/Wp).

Podziel cenę panelu przez znamionową moc wyjściową panelu (zwykle 250 W-375 W na panel). To da ci podstawę do porównania wartości panelu, niezależnie od wielkości.

Radzimy wybrać najlepszą opcję kosztu za wat, która pasuje do miejsca, w którym zainstalujesz swój system.

Oto przykład. Jeśli przestrzeń montażowa ma 11 m szerokości i 3 m wysokości, możesz zmieścić tylko rząd 10 paneli. pozyskać więcej energii za pomocą paneli 72-komorowych, ponieważ masz wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić większy rozmiar panelu. Z drugiej strony, jeśli przestrzeń montażowa ma szerokość 11 m i tylko 1,8 m  wysokości, należy użyć paneli 60-komorowych.

Standardowe rozmiary modułów: 60 - komorowy : 1,7 m x 1 m | 72 - komorowy:  2 m x 1 m

Wyjątki od reguły

Jest jeden scenariusz, w którym 72-ogniwowe panele słoneczne są mniej powszechne. Ten wyjątek występuje, gdy budujesz system w oparciu o  mikroinwertery.

Mikroinwertery pracują w systemie 1 do 1, w którym każdy falownik jest podłączony do pojedynczego panelu. Zaletą tego rodzaju systemu jest to, że jest modułowy: jeśli jedna część przestanie działać, nie wpłynie to na resztę twojej instalacji. Ułatwia to naprawę i rozbudowę systemu .

Mikro-inwertery mają limit mocy, jaką mogą wytrzymać prąd przemienny. Na przykład mikroinwertery Enphase mogą przetwarzać z paneli tylko 290-315 watów (w zależności od modelu). Jeśli 72-ogniwowy panel słoneczny wytwarza 350 watów, to więcej niż może przetworzyć mikroinwerter.

Twoje panele nadal będą działać, ale po prostu marnujesz energię elektryczną - a przez to marnujesz pieniądze. Zasadniczo zapłacilibyście wyższą cenę za panele bez korzystania z dodatkowej wydajności.

Kluczową kwestią jest to, że mikroinwertery mają ograniczoną pojemność, a panel musi być odpowiednio dopasowany. Istnieje kilka 300 watowych 72-ogniwowych paneli, które byłyby odpowiednie do sparowania z mikroinwerterem. Ale jest to rzadki przypadek i przez większość czasu po prostu nie ma sensu iść tą drogą.

Mieszanie i dopasowanie 60-ogniwowych i 72-ogniwowych paneli słonecznych

W razie potrzeby można mieszać i dopasowywać panele 60-komórkowe i 72-komórkowe.

Załóżmy na przykład, że masz dach w kształcie trójkąta i mniej miejsca u góry. Możesz zainstalować rząd 72-komorowych paneli na środku dachu. Następnie możesz dodać mniejsze 60-komórkowe panele po bokach / u góry, aby osiągnąć docelowy rozmiar systemu.

Możliwe jest mieszanie takich rozmiarów paneli, aby dopasować przestrzeń użytkową na dachu. Należy jednak pamiętać, że różne komponenty pracują pod różnymi napięciami i konieczne będzie odpowiednie sparowanie każdego panelu z kompatybilnym falownikiem. 

Jeśli budujesz taki system, warto spędzić trochę czasu z doświadczonym konsultantem projektowym, aby upewnić się, że nie marnujesz energii ani nie uszkadzasz swojego sprzętu.

Potrzebujesz pomocy w planowaniu systemu? Połącz się z projektantem systemów solarnych, aby rozpocząć.

Nasza rada: rób na tym, co najlepiej pasuje

W skrócie: kup panele pasujące do Twojej powierzchni. Nie martw się o indywidualny rozmiar panelu lub liczbę komórek. Najważniejszy jest całkowity koszt systemu.

Wszystkie inne rzeczy są takie same, rób na panelach, które zapewniają najlepszy koszt za wat, niezależnie od wielkości. Ostatecznym celem jest jak najbardziej efektywne pokrycie zużycia energii.

I pamiętaj: nie wierz we wszystko, co czytasz w Internecie. . . oczywiście oprócz nas :).